Čo by ste mali zvážiť pri výbere pneumatík?

Výrobcovia áut obvykle dávajú informáciu o odporúčaných pneumatikách v manuáli pre majiteľa vozidla. Nachádza sa zvnútra na uzávere palivovej nádrže alebo na stĺpiku pri dverách vodiča.

Pneumatiky je možné rozdeliť do mnohých kategórií, nielen podľa značiek alebo rozdelenia na letné a zimné. Na každej pneumatike je možné nájsť niekoľko značení, ktoré určujú jej veľkosť, vek a miesto výroby. Táto informácia o parametroch by mala mať hlavný dopad na rozhodnutie o výbere druhu pneumatiky.

Akých pokynov sa teda pri kupovaní pneumatík držať?

1.     Schválenie (homologácia)

Úplne nové autá sú vybavené tzv. schválenými pneumatikami, ktoré vám umožnia naplno využiť schopnosti auta. Sú určené pre konkrétne značky a modely (napr. pre Hondu je značka schválenia H0, pre Volkswagen – B). Predstavujú záruku, že bude jazda pohodlná
a bezpečná. Pokiaľ z predvádzacej miestnosti auto odchádza so schválenými pneumatikami, musíte použiť iný schválený model pneumatík (iné druhy by mohli zhoršiť jazdné vlastnosti auta). Je to mimoriadne dôležité pri vozidlách s vyšším výkonom.

2.     Veľkosť pneumatík

Iným druhom schválenia (homologácie) je schválená veľkosť, teda veľkosť zamýšľaná pre daný model auta. Značí rozpätie veľkostí pneumatík, ktoré môžu byť na konkrétne auto nainštalované, kde:

  • väčšie veľkosti pneumatík majú lepšie jazdné vlastnosti a poskytujú kratšiu brzdiacu dobu,
  • menšie veľkosti pneumatík charakterizuje lepšia efektívnosť paliva.

3.     Značka pneumatík

Od 1. novembra 2012 musia mať všetky pneumatiky predané v rámci Európskej únie špeciálne značky. Tieto značky obsahujú informácie o nasledujúcich troch parametroch:

  • efektívnosť paliva – vyjadrená v triedach od A do G, kde A značí najnižšiu spotrebu paliva,
  • priľnavosť za mokra – čím lepšia priľnavosť, tým kratšia brzdná dráha. Tento parameter sa tiež vyjadruje písmenami od A do G, kde A je najkratšia brzdná dráha,
  • hladina hluku, ktorý vydáva otáčajúca sa pneumatika – jedna čierna vlnka
    v značení znamená, že pneumatika je tichá, tri vlnky značia, že vydáva hluk, ktorý je pomerne hlasný, ale stále v rámci platných noriem.

 

 

4.     Index nosnosti a rýchlosti

Tieto indexy sú zaznačené na bočných stranách pneumatiky: index rýchlosti písmenom
a index nosnosti dvoj- až trojciferným číslom.

Index rýchlosti značí maximálnu rýchlosť pre danú pneumatiku. Závisí na výkone motora, váhe vozidla, točivom momente a brzdnom momente. Index nosnosti potom značí povolenú nosnosť kolesa.

Podľa zákona nemôžu byť pneumatiky, ktorých indexy sú nižšie než tie, ktoré schválil výrobca, inštalované na dané auto výrobcu. Také pneumatiky potom podliehajú rýchlejšiemu opotrebovaniu a neposkytujú dostatočný stupeň bezpečnosti (sú menej stabilné a môžu dokonca vplyvom nadmerného zaťaženia prasknúť).

Príklady indexov:

Indexy rýchlosti:

M – až do 130 km/h

N – až do 140 km/h

P – až do 150 km/h

Q – až do 160 km/h

R – až do 170 km/h

S – až do 180 km/h

T – až do 190 km/h

H – až do 210 km/h

V – až do 240 km/h

W – až do 270 km/h

Y – až do 300 km/h

Indexy nosnosti:

85 – 515 kg na pneumatiku

86 – 530 kg na pneumatiku

87 – 545 kg na pneumatiku

88 – 560 kg na pneumatiku

89 – 580 kg na pneumatiku

90 – 600 kg na pneumatiku

91 – 615 kg na pneumatiku

92 – 630 kg na pneumatiku

93 – 650 kg na pneumatiku

94 – 670 kg na pneumatiku

95 – 690 kg na pneumatiku

96 – 710 kg na pneumatiku

97 – 730 kg na pneumatiku

98 – 750 kg na pneumatiku

99 – 775 kg na pneumatiku

100 – 800 kg na pneumatiku

101 – 825 kg na pneumatiku

102 – 850 kg na pneumatiku

Na zapamätanie! Pokiaľ si vyberiete pneumatiky, ktorých parametre sa líšia od tých, ktoré odporúča výrobca, strácate záruku na zakúpené produkty. Navyše môže váš poistiteľ odmietnuť zaplatiť náhradu v prípade kolízie.