Čo by ste mali urobiť po kúpe ojazdeného auta?
Každý vodič by si mal byť vedomý toho, že kúpa ojazdeného auta znamená aj vedľajšie výdaje, ako sú náklady na poistenie a oficiálne prihlásenie aj na nevyhnutné opravy
a prehliadky. Môžete však zapracovať na znížení týchto výdajov. Niekedy i malá čiastka vynaložená na počiatočnú prehliadku pomôže novému majiteľovi auta vyhnúť sa veľmi vážnym chybám v budúcnosti.
Pravdepodobne ste si všimli, že mnoho inzerátov k predaji áut obsahuje informáciu, že dané auto nevyžaduje žiadne dodatočné finančné náklady. Niekedy to tak skutočne je, ale vyplatí sa zostať ostražitý – predsa len, vy budete tým, kto zaplatí za všetky problémy, ktoré predchádzajúci majiteľ ignoroval. Poctivý predajca vás o akýchkoľvek chybách auta, ktoré vyžadujú okamžité opravy, informuje. Niektoré súčiastky tiež potrebujú vymeniť úplne preventívne. Je dobré vedieť, o čo je potrebné sa postarať hneď po kúpe vozidla, a aké veci by mohli znamenať vyššie výdaje v budúcnosti, keď sa zanedbajú.
Prehliadka auta – aké kvapaliny je potrebné v ojazdenom aute vymeniť?
Časť svojho rozpočtu, ktorý máte k dispozícii, utratíte za návštevu mechanika a prvú prehliadku auta. Často sa jej vraví „štartovací balíček“ a obvykle zahŕňa výmenu niekoľkých základných vecí. Začnime sa spotrebovávanými kvapalinami.
Prvou je motorový olej. Ten by mal byť vymenený vždy i spoločne s palivovým filtrom
a cena za tento úkon je 200 – 400 PLN. Každý nový majiteľ ojazdeného auta by túto kvapalinu mal vymeniť, pretože starý motorový olej môže stratiť svoje vlastnosti, ktoré vedú k poškodeniu motora (napríklad zadrenie). Pokiaľ sa chcete vyhnúť plateniu niekoľko tisíc zlotých za opravu motora, musíte ako prvé po kúpe ojazdeného auta vymeniť olej.
Ďalšie veci, ktoré je potrebné vymeniť, je chladiaca kvapalina. 50 PLN za výmenu poskytne motoru optimálne prevádzkové podmienky, ochráni chladič kvapaliny pred koróziou
a celú jednotku pred prehriatím. To vám pomôže sa vyhnúť chybám, ktoré by vás stáli tisíce zlotých.
Tiež odporúčame vymeniť brzdovú kvapalinu, pretože absorbuje vodu z okolia, ktorá má tendenciu po nejakej dobe znižovať jej bod varu. Čo to v praxi znamená? Kvapalina môže začať vrieť, keď auto brzdí po ceste pri dlhom klesaní z kopca, čo môže vyústiť v závažné poškodenie bŕzd! Preto sa potom 100 PLN za novú brzdovú kvapalinu nezdá zase až toľko peňazí za vaše vlastné bezpečie.
Ojazdené autá – vymeňte filtre
Ako nový majiteľ auta by ste mali tiež venovať pozornosť palivovému filtru. Zvlášť pokiaľ ste sa rozhodli kúpiť auto s naftovým agregátom. Tento druh motora je veľmi citlivý na kvalitu naftového paliva a nový filter vám zaručí, že palivo bude tak čisté, ako je to len možné.
Tiež by sa mal vymeniť vzduchový filter. Často ho môžete kúpiť len za niekoľko desiatok zlotých, ale pokiaľ ho nevymeníte, pomáhate znečisťujúcim látkam dostať sa do spaľovacej komory. Nesprávna zmes vzduchu nielenže spôsobuje nerovnomerný chod motora (ktorý je pri riadení znateľný), ale tiež môže v najextrémnejších prípadoch skončiť poškodením piestov a povrchov valcov.
Ďalším prvkom, ktorého výmenu je potrebné zvážiť, je kabínový filter. Neovplyvňuje priamo fungovanie auta, preto sa často pri technických prehliadkach prehliada. Jeho zanášanie je však častou príčinou zahmlených okien i plesní a nečistôt, ktoré sa môžu vytvoriť vo ventilačných rúrkach. Tento filter je tiež možné kúpiť za niekoľko desiatok zlotých. Pokiaľ je to potrebné, vykonajte dezinfekciu klimatizačného systému.
Ďalšie nové položky v ojazdených autách
Jedna z najdrahších položiek, ktoré možno bude potrebné vymeniť po kúpe ojazdeného auta, je rozvodové ústrojenstvo. Pokiaľ vám predajca poskytol dokumenty, ktoré potvrdzujú, že ho vymenil (najlepšie účet), nemusíte to robiť, ale ústne uistenie v tomto prípade nestačí. Aj keď vymeniť rozvodový remeň stojí veľa peňazí, pamätajte na to, že pokiaľ sa pretrhne, môže byť vážne poškodený či úplne zničený motor. Nezabúdajte na to, že rozvodové koleso sa skladá z niekoľkých častí: remeň, napínač, valec a vodné čerpadlo – vždy ich vymieňame všetky zároveň ako komplet. Ľudia, ktorí majú autá s rozvodovými reťazami, sú v lepšej situácii. Reťaz vyžaduje zásah iba v prípade, že motor začne vydávať znepokojivé zvuky.
Pri návšteve autoservisu tiež stojí za to požiadať o kontrolu odpruženia. Dobrý mechanik rýchlo zhodnotí stav stabilizátorov, trojuholníkových ramien a tlmičov nárazov. Tiež súčasne skontroluje brzdový systém.
Opotrebované zapaľovacie sviečky môžu tiež spôsobiť nerovnomerný chod motora, problémy so zapaľovaním a v niektorých extrémnych prípadoch i poškodenie. Nebudete vždy musieť kúpiť nové sviečky, ale vyplatí sa mechanika požiadať, aby skontroloval ich stav.
Nakoniec musíme zmieniť i klimatizáciu, ktorá nielen zaistí pri cestovaní vaše pohodlie, ale tiež pomáha zbaviť zahmlenia vaše okná. Bohužiaľ je stále vzácne, aby pôvodný majiteľ dezinfikoval klimatizačný systém, než dá auto na predaj.
Aj keď množstvo z vyššie popísaných činností vyžaduje iba malé výdaje, celkový účet od autoservisu môže byť vysoký. Preto tak často zdôrazňujeme, že by ste nemali celý svoj rozpočet utratiť hneď na začiatku za kúpu auta. Vyhnúť sa týmto výdajom sa vám môže zdať ako spôsob ušetrenia nejakých peňazí, ale to je iba ilúzia, pretože opravy výsledných chýb
a porúch vás môžu stáť toľko ako auto samotné. Rýchla návšteva autoservisu vám dodá pokoj a zaistí bezproblémovú jazdu, čo oceníte, zvlášť pri dlhých cestách.
Tiež by vás mohlo zaujímať: Ako pripraviť auto na predaj?
Líbí se Vám náš článek? Sdílejte jej se svými přáteli a objevte další tipy First Stop. Sdílejte kliknutím na odkaz: