Ako predať auto?
Poľský trh s autmi a je plný áut, ktoré sú niekoľko rokov staré a majú neistý pôvod
a históriu nehôd alebo poškodení.
Profesionálni predajcovia sú schopní presvedčiť klientov, že majú čo dočinenia
s dokonalými autami ako z ich snov. Bohužiaľ sa však často po kúpe ukáže, že sú tieto autá čiernou dierou na peniaze. Počúvnite naše rady, aby ste svoje auto predali rýchlo
a za dobrú cenu a jeho nový majiteľ vám bol vďačný.
Pokiaľ je vaše auto veľmi poškodené, lak zhrdzavel a motor potrebuje generálnu opravu, môže byť samozrejme oprava a navrátenie takého auta do pôvodného stavu obťažné až pre človeka samotného možno nemožné. Ale i tak množstvo majiteľov dobre fungujúcich áut nepozná pár jednoduchých úkonov, ktoré predvedú ich autá v omnoho lepšom svetle. Ba čo viac, tieto úkony vám pomôžu objaviť chyby, o ktorých ste možno nevedeli.
Predaj auta – začnite s karosériou
Prvý dojem je najdôležitejším faktorom, pretože väčšina klientov sa rozhoduje podľa vzhľadu auta. Preto by ste mali začať tým, že vezmete auto do umývačky a dáte jeho karosériu trošku do poriadku. Pokiaľ auto umývate sami, nezabudnite vyčistiť ráfiky – špeciálny čistiaci prostriedok vám pomôže odstrániť i hlboko zažranú špinu. Vyplatí sa tiež nejaký čas venovať pneumatikám, ktoré tak môžu získať svoju pôvodnú čierno-čiernu farbu vďaka nie nejako drahému spreju.
Postarajte sa o lak a ráfiky kolies
Lak bohužiaľ s rokmi stráca svoje vlastnosti a kvôli meniacim sa poveternostným podmienkam a poškodeniam nemusí byť možné obnoviť jeho pôvodný lesk ani po dôkladnom umytí. Môže byť nevyhnutné ho kvôli požadovanému výsledku vyleštiť. Je to celkom náročné, ale efekt, ktorý tak vytvoríte, je nedoceniteľný. Pokiaľ je vrstva laku vášho auta iba ľahko poškodená, môžete ju vyleštiť sami pomocou leštiacej pasty alebo tekutiny, ktorá by mala stáť zhruba 30 PLN.
Pokiaľ vyžaduje lak väčšie ošetrenie, budete sa musieť obrátiť na profesionálneho autoklampiara. Ide určite o drahšiu možnosť (200 – 400 PLN), ale pozoruhodný efekt, ktorého sa docieli pomocou profesionálneho náradia, môže zvýšiť predajnú cenu až
o niekoľko percent!
Nezabúdajte na čierne plastové a gumové časti karosérie auta. Zrenovované nárazníky, prahy a tesnenia sú prvky, ktoré pritiahnu zákazníkovu pozornosť. Navyše sa o ne môžete postarať bez toho, aby vás to stálo veľa peňazí (15 – 20 PLN). Nakoniec zložte z auta všetko tuningové príslušenstvo – vám sa môže páčiť, ale nie je zaručené, že sa bude rovnako tak páčiť i potenciálnemu kupcovi.
Ako predať auto? Skultúrnite interiér auta
Každý človek, ktorý bude spokojný so stavom karosérie auta, sa iste presunie ďalej
k preskúmavaniu jeho interiéru. Keď pripravujete svoje auto na predaj, zbavte sa všetkých nepodstatných vecí. Napríklad fľaša oleja v kufri môže u niekoho vyvolať obavy o stav motora a potrebe jeho častého doplňovania.
Potom musíte auto dôkladne povysávať. Vďaka tomu budete môcť skontrolovať, či čalúnenie vyžaduje po niekoľkých rokoch používania profesionálne umytie. V závislosti na jeho druhu môže tento úkon stáť okolo 200 – 300 PLN.
Potom sa vyplatí postarať sa o plastové prvky v kabíne. Tu znovu odporúčame použiť špeciálny prostriedok, ktorý nielen uľahčí odstraňovanie špiny, ale i ochráni povrchy proti ich opätovnému zaprášeniu. Je dostupný v lesklom variante aj vo verziách pre matné povrchy – môžete použiť, čo vám bude vyhovovať. Pamätajte ale na to, aby ste to s používaným prostriedkom neprehnali – pokiaľ celý interiér doslova „pláva“ v lesklom spreji, prípadní kupci by mohli mať pocit, že sa snažíte niečo schovať.
Pri renovácii interiéru auta to nepreháňajte. Kvôli novému pedálu a krytu na riadiacu páku, novo spravenému krytu na volant, trblietavým kontrolkám na palubnej doske a niekoľkým osviežovačom vzduchu by prípadní kupci mohli spozornieť.
Motor v dobrom stave
Akýkoľvek prípadný kupec použitého auta bude najviac ohromený pohľadom na motor, ktorý je čistý, ale nie čerstvo umytý (pretože príliš čistý motor môže znamenať, že sa predávajúci snaží skryť presakovanie). Pokiaľ sa rozhodnete vyčistiť motor sami, nezabudnite, že to nemáte robiť, keď je motor horúci – nielen, aby ste sa nepopálili, ale tiež pretože by ste mohli zničiť množstvo prvkov. Tiež odporúčame nepoužívať šampóny a kefy. Špeciálny sprej na motor, ktorý je možné opláchnuť na konci vodou, je omnoho lepšou voľbou.
Ako pripraviť auto na predaj? Postarajte sa o drobné opravy.
Nie je dôvod, aby ste investovali vysoké čiastky do auta, ktoré chcete predať. Pokiaľ sa rozhodnete vymeniť rozvodové súkolesie, šanca, že sa vám táto investícia vráti, je malá. To však neznamená, že by ste sa mali zdržať akýchkoľvek opráv. Mali by ste sa postarať o prvky, ktoré by mohli ovplyvniť bezpečnosť nového majiteľa auta, ako sú napr. brzdy.
To sa týka aj stieračov, z ktorých škrípajúcej lišty by mohol mať počas testovacie jazdy kupec negatívny dojem a mohli by ho tak odradiť od kúpy. Vypálené žiarovky v svetlách na palubnej doske môžu byť tiež pre kupcov odradzujúce a ich výmena pritom nestoja veľa peňazí. V lete sa stáva dôležitým faktorom klimatizácia – pokiaľ z nej vychádza nepríjemný zápach alebo nefunguje správne, ťažko to pred kupcom schováte, preto klimatizačný systém vydezinfikujte. Predsa len, je tu stále riziko, že drobná porucha prinúti prípadných kupcov odstúpiť od kúpy zo strachu zo závažnejších poškodení. Podstupovať také riziko sa nevyplatí.
Urobte dobré fotky
Skontrolujte, či sú fotky auta jasné a nerozmazané – nechcete o potenciálnych kupcov prísť kvôli zlým fotkám vo fáze, kedy ešte prezerajú inzeráty s autami. Tiež nezabudnite venovať pozornosť pozadiu, pri ktorom svoje vozidlo fotíte. V pozadí by nemali byť žiadne predmety, ktoré by odvádzali pozornosť od auta. Rozhodne nie je dobrý nápad fotiť auto v autoservise, pretože to robí dojem, že sa často kazí.
Uistite sa, že je váš inzerát príťažlivý
Skúste vo svojom inzeráte poskytnúť všetky informácie, ktoré by ste sami radi poznali pred kúpou auta. Okrem bežných údajov nezabudnite uviesť i dátum poslednej kontroly stavu auta a výmeny oleja i súčasný počet najazdených kilometrov. Pokiaľ máte komplet pneumatík, zvážte, či ich prípadnému kupcovi neponúknuť ako ďalší podnet ku kúpe. Poškodenie karosérie auta samozrejme nie je práve výhoda, ale nemá zmysel snažiť sa ho schovávať. To isté platí pre stav karosérie. Meradlo hrúbky laku je každému dostupné a pokiaľ auto prešlo nejakou kolíziou, mali by ste to zmieniť, aby ste prípadných kupcov presvedčili, že ste poctivý predávajúci.
Dúfame, že vyššie uvedené rady vám pomôžu rýchlejšie predať vaše auto a vy i nový majiteľ budete s predajom spokojní.
Tiež by vás mohlo zaujímať: Čo by ste mali urobiť po kúpe ojazdeného auta?
Líbí se Vám náš článek? Sdílejte jej se svými přáteli a objevte další tipy First Stop. Sdílejte kliknutím na odkaz: